Obecnie trwa sezon na truskawki. Włączając je do diety łatwo dostarczymy do organizmu wiele składników odżywczych, jednocześnie jedząc smacznie. Oprócz jedzenia całych owoców, najwygodniej jest spożywać je w formie różnych smoothies na każdą porę dnia. Zobacz przepisy na truskawkowe koktajle polecane przez trenera personalnego.

truskawkowe koktajle

Truskawkowe koktajle – dlaczego warto?

Truskawki są bogate w składniki odżywcze, witaminy oraz makro i mikroelementy. Sezon na nie trwa krótko, więc trzeba go dobrze wykorzystać. Porcja 100 gramowa tych małych, czerwonych owoców dostarcza 0,67 gramów białka, 7,68 gramów węglowodanów oraz 6 gramów tłuszczów, w tym kwasy tłuszczowe omega 3 i 6. Porcja truskawek dostarcza także 2 gramów błonnika, wpływającego korzystnie na trawienie. Poza tym truskawki zawierają witaminy A, E, K, B1, B2, B3, B6, a najwięcej jest w nich witaminy C. Ten zestaw wzmacnia organizm i chroni przed chorobami, tak samo jak zawartość właściwie wszystkich makro i mikroelementów, niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania. Warto jeszcze wspomnieć o kwasie askorbinowym, który jest odpowiedzialny za utrzymywanie właściwego stanu tkanki łącznej, niezbędnego w syntezie kolagenu. Jest to szczególnie ważne dla osób budujących masę mięśniową.

Przepisy na truskawkowe koktajle

Smoothie śniadaniowe

3 łyżki płatków owsianych

garść truskawek

mleko sojowe

Płatki zalewamy wrzątkiem, po ostygnięciu dodajemy truskawki i mleko, całość miksujemy w blenderze. Płatki owsiane mają w sobie dużo błonnika, który pozytywnie wpływa na przemianę materii. Wybierając mleko sojowe szukajmy wersji niesłodzonej. Naturalnie mleko sojowe ma w sobie mniej cukru niż mleko krowie, a dostarcza dawkę kwasów tłuszczowych omega 3 i 6.

Smoothie przed treningiem

pół szklanki truskawek

duży banan

garść jarmużu

szklanka tłoczonego soku jabłkowego

łyżeczka siemienia lnianego

Wszystkie składniki zblenduj i pij przed ćwiczeniami. Banan doda energii, dostarczając do organizmu potas, magnez, wapń, kwas askorbinowy oraz witaminy A, C, K, E i z grupy B. Jarmuż jest bogaty w przeciwutleniacze, jego regularne spożywanie wpływa także na uregulowanie ciśnienia krwi. Dodatek siemienia lnianego dostarcza białko oraz wpływa pozytywnie na perystaltykę jelit.

Smoothie po treningu

szklanka truskawek

garść borówek amerykańskich lub malin

jogurt naturalny lub mleko sojowe

pół łyżeczki oleju kokosowego nierafinowanego

Owoce połącz w blenderze z olejem kokosowym i jogurtem lub mlekiem sojowym. Dostarczą one niezbędnego po treningu białka, potrzebnego do budowy mięśni. Dodatek tłuszczu kokosowego wpłynie na regenerację i nada lekki kokosowy posmak.

Gdy zaczniesz robić owocowe koktajle, szybko się do nich przyzwyczaisz. Przygotowanie takiej przekąski trwa minutę, dlatego świetnie nadaje się jako posiłek po wyczerpującym treningu, a także dla osób zabieganych. Jeśli przyjmujesz odżywki białkowe, to możesz je dodawać do smoothies, choć osobiście uważam, że wystarczą naturalne składniki.

Pamiętaj, że trener personalny oprócz ćwiczeń doradza również w kwestii diety. Jeśli masz jakieś pytania związane z odżywianiem, to zapraszam o kontaktu tutaj, telefonicznie lub na moim Fan Page na Facebooku.

Call Now Button