Osoby już zaawansowane w regularnym uczęszczaniu na siłownię, zaczynają myśleć o tym, by wyrzeźbić w sposób odpowiedni swoją sylwetkę. Jak to zrobić skutecznie? Jednym z zalecanych planów treningowych jest trening split. Na czym on polega i dlaczego warto wziąć go po uwagę w trakcie przygotowania nowego planu treningowego, odpowiedzialnego za uzyskanie odpowiedniej rzeźby całej sylwetki? Poznaj informacje na temat tego, w jaki sposób przygotować się do opracowania planu treningowego.

trening split na rzeźbę

Co to jest trening split?

Trening split to po prostu trening dzielony. Co kryje się pod tą nazwą, podobnie jak inne, będącą dosłownym tłumaczeniem z języka angielskiego? W rzeczywistości wytłumaczenie zasad tego szczególnego rodzaju treningu kulturystycznego jest bardzo proste. Trening split na rzeźbę lub masę to po prostu trening dzielony, czyli taki, podczas którego ćwiczone są jedynie poszczególne partie mięśni. W przeciwieństwie do treningu obwodowego, skoncentrowanego na trenowaniu całego ciała, trening dzielony umożliwia koncentrację na poszczególnych partiach mięśni. Trening split pozwala na to, by w efektywny sposób zająć się budowaniem masy i sylwetki kulturysty z prawdziwego zdarzenia.

Czy trening split na rzeźbę jest dla każdego?

Trening split jest polecany przede wszystkim dla osób posiadających odpowiednie doświadczenie w ćwiczeniach na sali ćwiczeniowej w siłowni. Przede wszystkim chodzi o to, że osoby chcące się skupić na budowaniu odpowiedniej sylwetki, muszą dokładnie wiedzieć, jakie mają długoterminowe plany ćwiczeniowe.

Trening split na rzeźbę lub na masę cechuje się dużą efektywnością, jest jednak bardzo wymagającym rodzajem planów treningowych, dlatego też nie nadaje się dla każdego. Jeśli zatem jesteś osobą bardzo zmotywowaną, z odpowiednim nastawieniem, to wówczas powinieneś zdecydować się na plan treningowy oparty o tego rodzaju zasady. Jeśli zaś podnoszenie ciężarów traktujesz jako sposób na aktywne spędzanie czasu w sposób jedynie rekreacyjny, to nie musisz przyglądać się splitowi, pozostając przy treningu obwodowym.

Trening split nie jest łatwy

Split to przede wszystkim moment decydujący, w którym decydujesz się na to, by podejść do swoich sesji treningowych w sposób bardzo profesjonalny. Stąd też ważne jest odpowiednie przygotowanie.

Split to również wymagające ćwiczenia, które od osoby realizującej zamierzony plan treningowy wymaga przede wszystkim precyzji w wykonywaniu zaplanowanych na daną sesję. Z uwagi na to, że ćwiczenia wchodzące w skład treningu dzielonego na rzeźbę są bardzo obciążające dla organizmu, musisz pamiętać o tym, by zapewnić swojemu ciału odpowiednią ilość czasu na regenerację. Uważa się, że cztery sesje ćwiczeniowe w tygodniu to optymalna ilość, która sprawi, że poczujesz efekty, jednocześnie nie szkodząc swojemu organizmowi.

Techniki treningu split

Jeśli chodzi o skuteczne techniki ćwiczeń to specjaliści zalecają zróżnicowanie. Najczęściej zatem polecane są super-serie, czyli ćwiczenia na mięśnie antagonistyczne, a także serie łączone lub nawet potrójne, podczas których będziesz pracował nad mięśniami z jednej grupy. Pamiętaj o tym przy podejmowaniu ostatecznych decyzji przy tworzeniu planu treningowego.

Pytania czy wątpliwości? Skontaktuj się ze mną tu lub na Facebooku, jako doświadczony trener osobisty na pewno coś doradzę. Umów się na konsultacje a wspólnie opracujemy skuteczny plan treningowy.

Call Now Button