Szukasz skutecznej metody treningowej i nie wiesz za bardzo, w którą stronę się zwrócić? Być może rozwiązaniem tego problemu będzie zwrócenie uwagi na to, co do zaoferowania ma metoda określana jako trening FBW 5×5. Sprawdź, czy będzie to zestaw ćwiczeń odpowiedni dla własnych potrzeb.

Czy wiesz, co to FBW?

Trening FBW to, mówiąc inaczej, trening obwodowy. Oznacza to, że w trakcie jednej sesji będziesz zajmować się ćwiczeniami różnych partii mięśniowych, dzięki czemu po zakończonym treningu przetrenujesz wszystkie części swojego ciała. W ten sposób, przy wykorzystaniu dobrze rozpisanego treningu, będziesz w stanie osiągnąć założenia na których zostały oparte poszczególne sesje całego planu ćwiczeniowego.

Jeśli mowa o założeniach, to warto pamiętać, że trening FBW pozwala na osiągnięcie różnych celów, co jest możliwe dzięki temu, że zapewnia znaczną dowolność w wyborze poszczególnych ćwiczeń. Zatem nie ma większego znaczenia to, czy chcesz zredukować nadmiar tkanki tłuszczowej czy też może osiągnąć nieco bardziej atletyczną budowę całego ciała, tego rodzaju zestaw ćwiczeniowy będzie w stanie pomóc ci w tym zadaniu.

Trening FBW pozwala również na to, by osiągnąć inne cele. Można to zrobić poprzez zastosowanie odpowiedniego rozpisania poszczególnych ćwiczeń, jakie wejdą w dany cykl treningowy. Jednym z takich rozwiązań będzie właśnie trening FBW 5×5.

Czym jest trening FBW 5×5?

Ten rodzaj planu treningowego odznacza się nieco innymi założeniami, o czym niewątpliwie należy pamiętać w trakcie podejmowania decyzji o rozpoczęciu jego stosowania. Najważniejszą różnicą pomiędzy treningiem FBW 5×5 a innymi rozwiązaniami, na jakie możesz natknąć się w sieci, jest ta, iż specyfika obciążeń jest znacznie większa. Co to oznacza w praktyce?

Trening FBW 5×5 to, mówiąc najprościej, rodzaj metody, podczas której wykonujesz 5 serii po 5 powtórzeń. Na pozór jest to coś, co właściwie może wykonywać każdy z ćwiczących na siłowni, jednak pamiętaj o tym, że nie jest to do końca prawdą. Aby tego rodzaju ćwiczenia były w pełni efektywne, muszą być wykonywane z maksymalnym obciążeniem. W jaki sposób ustalić to najbardziej optymalne?

Aby określić maksymalne obciążenia, jakim będziesz w stanie podołać, musisz przeprowadzić serię praktycznych prób. Chodzi przede wszystkim o to, by znaleźć optymalny punkt wyjścia, który następnie będzie przechodził niezbędne modyfikacje, w miarę uzyskiwania postępów w realizacji założonego planu treningowego. Zmiany będą dotyczyły obciążeń, jakie jesteś w stanie znieść podczas każdej sesji treningowej. W idealnym przypadku musisz pamiętać o tym, by każdy tydzień niósł ze sobą zwiększenie ciężarów.

Bezpieczeństwo treningu FBW 5×5

Ćwiczenia mają rozwijać ciało, nie szkodzić. Stąd tak ważne jest przestrzeganie odpowiednich reguł w trakcie ich wykonywania. Pamiętaj przede wszystkim o tym, by zapewnić sobie odpowiednio długie przerwy pomiędzy poszczególnymi ćwiczeniami. Równie istotne jest ustalenie odpowiedniej częstotliwości sesji treningowej. Specjaliści mówią, by taki trening odbywał się 2-3 razy tygodniowo, by mięśnie miały czas się zregenerować. Należy także zwrócić uwagę na prawidłowe wykonywanie ćwiczeń a także odpowiednio przeprowadzoną rozgrzewkę. Jedynie takie postępowanie zapewni odpowiednie bezpieczeństwo osoby ćwiczącej.

Call Now Button