Ból kolan – jak skutecznie leczyć i zapobiegać kontuzji ? Będąc na konferencji AWF Katowice – Kształtowanie Siły i Mocy Mięśniowej w Świetle Nauki, Teorii i Praktyki Sportowej miałem przyjemność wysłuchania wystąpienia Prof. Ficka. Powiedział on jedno zdanie, na którym opiera się cała tajemnica zdrowych kolan. „Pamiętajcie, więzadła krzyżowe nie zaczynają się na udzie i nie kończą na piszczeli”. Ich biomechanika zależy od prawidłowej funkcji biodra i stopy. Jeśli jakaś część tego łańcucha biokinematycznego zawodzi, odczuje to kolano, kręgosłup i wiele innych połączonych struktur.
Od czego zacząć poszukiwania „słabego ogniwa” w przypadku występowania bólu kolan ? Na początek stań przed lustrem i zobacz czy Twoje ciało jest symetrycznie ułożone. Sprawdź kolejno pozycję barków, miednicy, kolan i stóp. Postaraj się przyjąć pozycję swobodnie. Kolejnym krokiem jest pozycja bokiem. Jeśli sylwetka jest pochylona w przód lub tył, może to świadczyć o dysbalansie mięśniowym objawiającym się bólem kolan. Nasze ciało powinno znajdować się w harmonii. Jeśli panuje w nim równowaga, poszczególne elementy będą pracować prawidłowo.

Analiza chodu i przysiadu da nam wiele konkretnych wskazówek co do metody postępowania w przypadku bólu kolan. Należy przyglądnąć się stopie i miednicy. Główną przyczyną złego wzorca ruchowego jest brak mobilności. Jeśli nasza stopa lub biodro nie jest w stanie wykonać prawidłowego ruchu, inne struktury będą kompensowały te braki. W wyniku takiej pracy układu dochodzi do przeciążeń i kontuzji. Ból kolan jest sygnałem, który informuje nas o zaburzeniu w prawidłowej pracy kończyn dolnych. Nie należy go bagatelizować, gdyż problem trwa dłużej. Sygnał bólowy jest ostrzeżeniem przed poważną kontuzją. Dbanie o elastyczne tkanki i pełną mobilność w stawie biodrowym, kolanowym i stopie uchroni nas przed bólem kolan i kontuzją. Jak o to zadbać ? Rozciąganie na każdej sesji treningowej, dopasowane do konkretnej sytuacji pozwoli uniknąć przeciążeń i znacznie zmniejszy ryzyko kontuzji podczas uprawiania sportu.

Zachęcam wszystkich do zadawania pytań i kontaktu. Pamiętajcie, kolana są najbardziej narażone na kontuzje. Codziennie obciążane mogą potrzebować szczególnej uwagi. Szybko wykryta przyczyna bólu kolan pozwoli uniknąć powikłań i przyśpieszy powrót do pełnej sprawności.

Kontakt

Call Now Button