Nie każdy lubi bieganie, ale jako trener personalny, często zachęcam do takiej aktywności fizycznej. Krótka rozgrzewka, a nawet cała godzina spokojnego biegu nie tylko świetnie dotlenia i stymuluje mięśnie, ale poprawia krążenie i działa pozytywnie na całą sylwetkę – dotyczy to nie tylko kobiet. Jednak powstaje zasadnicze pytanie. Lepiej jest wybrać bieżnie czy może teren?

bieganie trener personalny Katowice

Interwały – o tym powie każdy, kto biega na dworze. Podobno łatwiej jest je zaplanować, jednak nie tak prosto idzie już z utrzymaniem odpowiedniego tempa, czasami gdy zgubi się trasę, można zrobić mniej lub więcej kilometrów. Zróżnicowana temperatura, raz ziemia, raz asfalt. Można przypuszczać, że w terenie spalimy więcej kalorii, ale czy to jest tak istotne?

Skuteczniejsze bieganie w terenie?

Wiele osób uznaje, że to liczba spalonych kalorii mówi o sukcesie biegowym. Dlatego mierząc czas na bieżni czy w terenie można łatwo zauważyć, że na świeżym powietrzu spalimy ich więcej, ale! Jak zawsze znajdzie się jakieś „ale”. Na zewnątrz nie będziemy utrzymywać równego tempa – podbieganie, zwalnianie, trucht w miejscu. Nie jest łatwo utrzymać tempo, w odróżnieniu od biegania na bieżni umieszczonej w sali ćwiczeniowej dobrze wyposażonego klubu fitness, jaki na pewno możesz znaleźć w okolicy.

Bieganie na bieżni

Bieżnia ma tę zaletę, że łatwo jest ustawić odpowiednie tempo, które będziemy utrzymywać przez cały czas, a tym samym mniej się zmęczymy. Interwały? Nie ma sprawy – wystarczy dobrać odpowiedni program,  po prostu nadal spokojnie idąc dalej, by nie stracić rozgrzanych mięśni. Możemy nawet wybrać teren na tych nowoczesnych maszynach, dlatego trudność biegu będzie odpowiadać tej, jaką znajdziemy w parku czy lesie. Poza tym, zawsze znajdziemy wymówkę żeby nie biegać – kiepska pogoda, zbyt duży tłok na trasie czy obowiązki domowe. Idąc na siłownię wybierzemy często spontanicznie to urządzenie, dlatego jako trener personalny z Katowic zawsze będę rekomendować bieg w pomieszczeniu.

Zgadzasz się ze mną czy może masz przeciwne zdanie? Zostaw komentarz, na pewno dyskusja będzie ciekawa.

Call Now Button